• Spolu to zvládneme

• Do pracovného pomeru budú pre realizáciu hlavnej aktivity projektu vybraní pracovníci, ktorí budú spĺňať kvalifikačné predpoklady definované poskytovateľom. Prvá hlavná aktivita projektu s názvom: Podpora inklúzie prostredníctvom asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením bude zameraná na činnosť a každodennú starostlivosť 2 asistentov učiteľa zamestnaných na plný úväzok primárne pre 8 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami so zdravotným znevýhodnením na základe odporúčaní z centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Ide o žiakov s viacnásobným postihnutím – zrakové postihnutie, poruchy pozornosti a aktivity, vývinovými poruchami učenia – dysgrafia, dyslexia, narušenou komunikačnou schopnosťou – sématickým syndrómom, poruchami reči, zmiešanou poruchou školských schopností a inými závažnými diagnózami. Cieľom uvedenej aktivity je utváranie vhodných podmienok pre vzdelávanie s dôrazom na uplatňovanie rovnakého prístupu ku vzdelaniu a zlepšenie školských výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktoré  budeme na konci projektu overovať pomocou výsledkov žiakov, klasifikáciou žiakov. Žiaci sa budú klasicky hodnotiť známkovaním, uvedené činnosti budú zároveň aj výstupom aktivity. Činnosť asistentov učiteľa: Asistent učiteľa pomáha a zabezpečuje žiakovi prekonávať bariéry, je nápomocný pri presune žiaka do učebne, samoobslužných prácach, na vyučovacom procese sa žiakovi individuálne venuje: vysvetľuje mu preberané učivo, pomáha mu pri vypracovaní úloh a rovnako ho usmerňuje pri písaní testov a písomných prác. V písaní sa asistent učiteľa zameriava na prekonávanie ťažkostí s grafomotorikou, vykonáva uvoľňovacie cviky, ktoré sú zamerané na jemnú motoriku. Asistent učiteľa sa snaží žiakovi vytvoriť pokojnú pracovnú atmosféru, uplatňuje vo vyučovaní multisenzoriálny prístup, pretože žiak postupuje s úpravou učebných osnov a plánov v určených predmetoch. Asistent učiteľa pomáha žiakovi na vyučovaní využívať kompenzačné pomôcky, ako napríklad gramatické prehľady na tabuľkách, gramatické cvičenia na PC. Žiak využíva počítač pri individuálnej výučbe, CD- výukové programy zamerané pre žiakov so ŠVVP, náučné filmy, tabuľky násobenia, matematické a fyzikálne tabuľky, čítacie tabuľky, encyklopédie a taktiež využíva pri práci interaktívnu tabuľu. Asistent učiteľa vytvára doplňovacie diktáty na PC, pomáha žiakovi s využívaním špeciálnych nástavcov na perá. Asistent učiteľa by mal  uplatňovať najmä prosociálny výchovný štýl, pre ktorý sú charakteristické nasledovné výchovné zásady: vytvoriť z triedy výchovné spoločenstvo, prijať dieťa také, aké je a prejaviť voči nemu priateľské city, pripisovať deťom pozitívne vlastnosti, najmä prosociálnosť, formulovať jasné a splniteľné pravidlá hry, na negatívne javy zareagovať pokojným poukázaním na ich dôsledky, indukcia- využiť povzbudzovanie ako osvedčený výchovný prostriedok - odmeny a tresty používať opatrne - zapojiť do výchovného procesu aj rodičov. Asistent učiteľa by mal pomocou adekvátnych výchovných metód v spolupráci so špeciálnym pedagógom motivovať a vychovávať žiakov „zvnútra“, dávať im najavo, že sú jedinečnými osobnosťami, ktoré však nesú zodpovednosť za každé svoje rozhodnutie, skutok či správanie. Výsledkom aktivít bude zlepšenie výsledkov žiakov so ŠVVP ale aj dynamizácia procesu vyučovania intaktných žiakov v triedach. Tieto výsledky budú overované a hodnotené známkovaním. Aktivita bude prebiehať počas 36 mesiacov od februára 2018 do januára 2021.

Základné informácie o projekte: https://zssmalika.edupage.org/a/projekty