V duchu vlastenectva, túžbe po poznaní našich národných dejín a kultúry sa naši deviataci a niektorí žiaci zo 7. A i 6. A zúčastnili exkurzie v Martine.
Prvá stopa poznania ich zaviedla k najstaršej historickej budove Matice slovenskej, dnešného Literárneho múzea, postaveného v r. 1865. Expozíciu so zaujímavým výkladom realizovala príjemná pani lektorka, ktorá nás chronologicky previedla deviatimi časťami literárneho múzea. Z prízemia Národnej dvorany sme sa presunuli do obdobia staršej slovenskej literatúry od Veľkej Moravy po barok, postupne do novšieho obdobia od osvietenstva po slovenskú modernu 20. storočia. Pozornosť pútali originálne výtvarné diela slovenských umelcov, historický nábytok a rôzne písacie potreby od najstaršieho obdobia. Vzácne staroslovienske texty, kódexy, prvotlače a ďalšie cenné rukopisy sme mohli vidieť formou verných kópií originálov.
Poznávacia exkurzia pokračovala k druhej budove Matice slovenskej, postavenej v roku 1926. Obdivný pohľad a úžas sa zračili na tvári nejedného žiaka, veď nádherná slovenská budova Matice slovenskej so zlatým nápisom zaiste prebudila národné povedomie aj v srdci žiaka, mladého Slováka.
Matica slovenská, ako celonárodná kultúrna ustanovizeň Slovákov vznikla 4. augusta 1863 v Martine a jej cieľom je pestovať v mládeži túžbu po poznaní národných dejín, kultúry a vzťah k národným tradíciám. V súčasnosti MS patrí medzi najväčších vydavateľov pôvodnej slovenskej literatúry. Ročne vydá cca 50 knižných titulov pôvodnej slovenskej literatúry. Naše putovanie sprevádzala ďalšia skvelá sprievodkyňa, ktorá nám poskytla niekoľko brožúr a literárnych materiálov, aj prostredníctvom nich nám pripomenula dvestoročnicu od narodenia Ľudovíta Štúra (1815 – 2015) a storočnicu od úmrtia Svetozára Hurbana Vajanského (1916 – 2016). Práve jeho osobnosť čiastočne vídame aj v našom mestskom parku, a to v soche Jozefa Miloslava Hurbana, otca Svetozára Hurbana Vajanského.
Záverečné stopy našej exkurzie v Martine nás doviedli k vile významného prozaika, spisovateľa pre deti a mládež, kultúrneho manažéra a správcu Matice slovenskej, Jozefa Cígera Hronského. Už pri vstupe sme postrehli zámožnosť a dôležitosť umelca a iniciátora založenia Zahraničnej Matice slovenskej, budovateľa tlačiarne Neografia v Martine, či uznávaného výtvarníka. J. C. Hronský bol významným matičným organizátorom, pričom jeho prioritou bola výchova detského čitateľa k estetickému vkusu a láske k slovenskej literatúre.
Spoznávanie centra našej slovenskej „nezávislosti“ a národného uvedomenia zanechalo snáď v mysli každého žiaka myšlienku vlastenectva a lásky k vlasti, snahu o rozvoj a ochranu nášho národného dedičstva i našich národných práv.
Viac foto nájdete vo fotoalbume.
Mgr. Petra Daňová