• 13. november 2018: Nočný výstup na Mariánsku horu v Levoči a turistický výstup na Hrebienok vo Vysokých Tatrách

    • Prosto sme sa rozhodli a vyštartovali sme!

     V piatok,  5.októbra 2018, plní očakávania, ovešaní spacákmi a riadne plnými batohmi sme pred našou ZŠ nastúpili do  pristaveného „Jagelkovie“ autobusu. Dobrá nálada nenechala na seba dlho čakať, hneď od začiatku sme navzájom vtipkovali, zabávali sa, spievali si.

          Pod Mariánskou horou sme vystúpili z autobusu, dobre a teplo sme sa zababušili a o 19.30h sme začali krok za krokom putovať na Mariánsku horu. Hlbokú tmu prežarovali iba naše horiace fakle a plamienky našich zažatých sviec. Zmysluplnosť prítomnej chvíle umocňovalo v nás hovorené slovo, v ktorom sme uvažovali nad jednotlivými zastaveniami pobožnosti Krížovej cesty. Nebolo vôbec jednoduché do tak strmého kopca kráčať a ísť. Silu nám dodávali úmysly jednotlivých zastavení, pre ktoré sme sa spoločne rozhodli, nuž a napokon, - veď sme mali navzájom jeden druhého: starší a silnejší ochotne a obetavo pomáhali mladším a tým, menej vládnym. Veruže, aj mňa potešila podaná malá rúčka a šušľavé, no veľmi povzbudivé slovo: „neboj sa, pani učiteľka, aj Ty to zvládneš, len vydrž a neprestávaj ísť stále ďalej, - dopredu... pozri tam hore, ja tam už vidím svetielka... 

          Hore na kopci, pred bazilikou nás so širokým úsmevom čakal náš kamarát, kňaz Tonko Horník, ktorého sme mohli oslovovať aj HAKY, - prezradil nám, že to je jeho skautské meno. Celá svätá omša bola o povzbudení a službe, - odminištrovali, odmodlili i odspievali sme si ju.

          A potom, hurááááááá, späť do autobusu zahryznúť si opäť do niečoho chutného čo batoh dal. Nevedno ako, ale čoskoro sme sa odparkovali pred telecvičňou v neďalekých Harichovciach. Ste zvedaví, prečo sme tam išli??? Nuž vedzte! V telocvični sme nocovali a parťákmi nám boli naše spacáky a karimatky. Zdravo unavení sme ešte pred polnocou zaspali.

          Nové ráno bolo nevšedné! Z kúta telocvične najprv tíško zaznievala pesnička: Dobré ráno svetlo mojich očí... a na jej konci, pre istotu, že sme už všetci prebudení, chrapľavo zakikiríkal dvojnohý „kohút“. Pecková bola i rozcvička, p. zástupkyňa Veronika a p. učiteľka Alenka nám nejako čudne: - raz napravo, raz naľavo, - raz hore, raz dole zabalené takmer celý čas v spacákoch precvičovali. Zobudené boli zrazu hlava, ramená, kolená i palce. Nechýbala spoločná ranná modlitba v komunitnom kruhu, nuž a po výdatných raňajkách sme pokračovali do Vysokých Tatier, kde bol naším cieľom turistický výstup na Hrebienok. Tá zábava a šantenie v nádhernej prírode, fúúú, to veru stálo za to!!! I tu sme si navzájom pomáhali a nik z nás veru nebol sám... Na Hrebienku nás čakal prekrásny výhľad, pred nami doširoka – doďaleka dedinky a mestá, za nami majestátne sa týčiace štíty hôr. 

          BOHU vďaka a chvála! – za to, že nám tak dobre bolo! Keď nastane vhodný čas, my nejaké nové miesto presnoriť pôjdeme zas.  A Vy, čo ste neboli s nami, nesmúťte, nabudúce sa môžete pridať. Už teraz sú všetci, malí i veľkí odhodlanci, vítaní!

     Mgr. Bea Stasová

      

      

      

      

      

      

      

      

    • 8. november 2018: Novembrový čas

    • V tomto období keď si spomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Naši žiaci navštevujú spolu s vyučujúcim miestny cintorín.

     PaedDr. Katarína Masláková

    • 8. november 2018: Divadelné predstavenie "Zázračná baterka"

    • Dňa 8.11.2018 sa žiaci prvého stupňa okrem najmladších prváčikov vybrali spolu s pani učiteľkami na divadelné predstavenie bábkového divadla do Žiliny.

     Foto: Mgr. Bibiána Kovaľáková

    • 8. november 2018: Návšteva starých a chorých v charitnom dome v Trstenej

    • Dňa 7.11. 2018 sa zástupcovia žiakov navštevujúcich ŠKD vybrali s krátkym programom na návštevu do charitného domu v Trstenej. Na úvod nás ako vždy milo privítala pani riaditeľka. Spoznali sme nadaného hudobníka a výtvarníka pána Šinaľu, ktorý nám nielen zahral na orgáne, ale nám ukázal aj niečo zo svojej tvorby.Potom sme sa presunuli do spoločenskej miestnosti na poschodie, kde nás už čakala časť obyvateľov. Keďže program sme nacvičovali z príležitosti mesiaca október, kedy sa zameriavame na úctu k starším nacvičili sme si krátke divadielko ako "dedko repu zasadil". Mesiac október je aj mesiacom Ružencovej Panny Márie a preto sme návštevu začali spievaným desiatkom sv.ruženca. Pokračovali sme spevom piesne Prosíme načri ... . Nasledovala krátka scénka o dedkovi a repe, potom sme si ešte zatancovali a nakoniec sme si spolu s obyvateľmi zaspievali známe mariánske piesne. Pred odchodom sme im rozdali "kvety lásky" vyrobené v ŠKD, aby ešte dlho spomínali na tento deň. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

     PaedDr. Katarína Masláková a Mgr. Bibiána Kovaľáková

    • 7. november 2018: Začiatok novembra v ŠKD

    • Naši šikovní žiaci na krúžku ŠIKOVNÍČEK dnes tvorili z nazbieraných gaštanov takéto pestré okaté húseničky... podarili sa im..čo poviete.(v. Vlastička Vestenická)Ani dnes v Školskom klube detí veru nezaháľame..veľmi radi si kreslíme a zapájame sa do výtvarných súťaží do časopisu VRABČEK s pomocou p.uč. Bibky Kovaľákovej dnešné práce na tému: "Zvedavý Murko a gumáky"

     Text a foto: p.uč. Kovaľáková

    • 2. november 2018: Učenie nás baví

    • Naši prváci sú už dva mesiace v škole. O tom že sa im tu naozaj páči a že učenie môže byť aj zábavné a kreatívne potvrdzujú aj nasledujúce fotografie. Pozrite sa, ako to vyzeralo v prvý deň vyučovania a ako to pokračuje až doteraz pri našich najmenších žiačikoch či už v triede alebo v ŠKD..

     Foto: p.uč. Kovaľáková a p.uč. Masláková

    • 29. október 2018: Cirkusové predstavenie JACKO

    • Aj v tomto roku k nám zavítal Cirkus Jacko z Ukrajiny s predstavením pod názvom "Máša a medveď". O zábavu sa postarali známe rozprávkové postavičky. Najväčší úspech malo však vystúpenie Máši a Medveďa.   

     PaedDr. Katrarína Masláková

     Foto: Mgr. Bibiána Kovaľáková a PaedDr. Katarína Masláková

    • 28. október 2018: Stretnutie - beseda so včelárom

    • Dňa 12.10.2018 žiaci prvého stupňa mali stretnutie - besedu s pánom Maťugom, starostom obce Štefanov nad Oravou. Počas besedy sa dozvdeli veľa zaujímavých vecí o mede a o včelách.

     PaedDr. Katarína Masláková

    • 25. október 2018: Práca s hlinou

    • Žiaci 5. ročníka navštívili keramickú dielňu "KUBO" v Tvrdošíne. Prechádzka dielňou nás zoznámila s prácou a týmto tvátnym materiálom. Pozreli sme si ako sa vyrábajú postavičky, šálky, džbány od vytočenia na kruhu, sušenie, dotváranie, vypaľovanie, glazovanie, opätovné vypaľovanie až po expedíciu.

     Prácu s hlinou si určite vyskúšame aj na hodinách výtvarnej výchovy.

     PaedDr. Alena Lenčuchová

    • 24. október 2017: Futbal

    • Dňa 17.10. - sa žiaci Kordiak Tomáš, Puchej Samuel, Jančo Adam, Buc Matej, Lonek Kamil, Kopta Marek, Medvecký Lukáš, Vrana Filip, Bakoš Nikolas, Lajmon Jerguš zúčastnili súťaže vo Futbale v Habovke, kde získali krásne postupové druhé miesto. Chlapcom ďakujeme za reprezentáciu a držíme im palce v ďalšom kole súťaže.

     PaedDr. Katarína Masláková

    • Poznávací zájazd Paríž - Londýn

    •  

                                                                    

     Zájazd  Londýn – Paríž

     My, žiaci Základnej školy Štefana Šmálika v Tvrdošíne, sme v dňoch 15. – 20. 9 2018 zažívali neopakovateľné chvíle. Vydali sme sa v rámci poznávacieho zájazdu navštíviť dve svetové metropoly- Paríž vo Francúzsku a Londýn vo Veľkej Británii. Cestou sme sa zastavili u našich susedov, v Českej republike, kde sa ku nám pridali ďalší spolucestovatelia, žiaci zo Základnej školy z Koběříc. Aj keď sme sa videli prvý krát, týždeň strávený spolu, naplnený zážitkami, naše priateľstvo spája doteraz. Po zaujímavej ceste naprieč Českom, Nemeckom a polovicou Francúzska sme konečne dorazili do cieľa. Prvým navštíveným mestom bol Paríž- mesto módy. Aj keď sme tam boli iba jeden deň, zážitky nám ostanú do konca života. Okrem Luxemburských záhrad s množstvom rastlín, fontán a sôch sme sa nezabudli prejsť po jednej z najznámejších ulíc v Paríži, po Champ- Elysés, plaviť sa loďkou po Seine, odkiaľ sme mali možnosť vidieť L´ouvre a ďalšie z mnohých krás Paríža, vrátane katedrály Notre Dame, ktorú sme aj navštívili. A, čo by to bolo za návštevu Paríža bez známej Eiffelovej veže. Z jej tretieho poschodia sme mali celý Paríž ako na dlani. Ku koncu  sme sa už len autobusom previezli okolo Víťazného oblúka, rovno na ubytovňu F1 v Calais.  Ráno, keď sme si oddýchli, sme sa pomocou autobusu presunuli k Eurotunelu v Calais, kde sme nastúpili na vlak. Ten nás odviezol popod kanál La Manche až do prístavu Dover v Anglicku. Za chvíľu sme už boli v Londýne, kde sme strávili krásny deň. Po plavbe po Temži sme sa prešli okolo London Eye, Houses of Parliament, Elizabeth Tower, Downing street, až na Traffalgar square. Návštevu Oxford street a Soho sme spojili s nákupmi suvenírov. Cez Picadelly Circuss sme sa dostali až do St. James parku, kde sme kŕmili veveričky. Po  prejdení parku sme sa odfotili pri Buckinghamskom paláci a odtiaľ sme sa po menšom nakupovaní v obchodnom centre metrom presunuli k O2 aréne, kde nás už čakal autobus, ktorý nás odviezol na Meeting point, kde si nás prevzali anglické rodiny, u ktorých sme boli jednu noc ubytovaní. Ráno sme sa premiestnili do Windsoru, kde sme navštívili jeden z najstarších Legolandov na svete. Samozrejme tam nechýbali divadelné predstavenia, 5D kino, rôzne atrakcie, domčeky postavené z lega a ani miniatúrny Londýn, či ostatné krajiny sveta- tiež  z lega. Po opustení parku sme sa ešte Double Deckrom previezli okolo Windsorského paláca, nakúpili posledné suveníry, a po západe slnka sme sa znova tunelom cez kanál La Manche odviezli do Francúzska, odkiaľ sme sa cez Holandsko, Belgicko a Nemecko dostali do Českej republiky, kde sme sa rozlúčili s našimi českými priateľmi. No a o pár hodín sme konečne prišli do Tvrdošína, kde na nás už čakali naši blízki. Bol to krásny týždeň, a aj keď nám bolo smutno za rodinou, hocikedy by som si to zopakovala.

     Klára Kormaňáková

    • 15. október 2018: Burza povolaní

    • Vhodný výber školy a povolania, ktoré nás baví, ako aj zaujímavosti o rôznych stredných školách sme sa mohli dozvedieť na Burze povolaní v Nižnej. Stredné školy nás informovali o možnostiach štúdia na ich škole, ako aj aktivitách, ktoré škola pre svojich žiakov pripravuje a čím sa jednotlivé školy od seba navzájom líšia.

     PaedDr. Alena Lenčuchová

    • 15. október 2018: Exkurzia v planetáriu

    • S túžbou porozumieť vesmíru, sme so žiakmi 5. ročníka navštívili hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Nad našimi hlavami nám premietli nočnú oblohu v priebehu roka a oblohu v konkrétnom ročnom období, so špecifikami aktuálneho diania na nej. Priblížili nám jednotlivé hviezdy, súhvezdia, ich pôvod a mytológiu. S malým teleskop sme pozorovali oblohu a nadchýnali sa jej pôvabom.

     Krásami farieb a originálnymi nápadmi rozprávkového sveta sme sa nadchýnali na Bienále fantázie v Turčianskej galérií v Martine.

     Domov sme si doniesli pekné zážitky z prác detí celého sveta, ako aj hviezd, ktoré svietia na našej oblohe.

     PaedDr. Alena Lenčuchová a Denisa Gibaštíková

    • 8. október 2018: HLASUJTE ZA NAŠU ŠKOLU - Projekt školská technika

    • PODPORTE NAŠU ŠKOLU HLASOVANÍM TU!

     Hlavnou cenou v súťaži Na nový level je 3 x najmodernejšia počítačová učebňa s revolučným interaktívnym riešením, tlačiarňami, vizualizérom a všetkým, čo k tomu patrí, spolu v hodnote až 21 000 €. Každá časť Slovenska hrá o 1 takúto učebňu (v hodnote 7 000 €) a získa ju škola s najvyšším počtom hlasov.

     Súčasťou učebne bude napríklad interaktívna tabuľa značky EPSON, počítače (cca 20 kusov) a nábytok (stoly, stoličky). Presné kusy výpočtovej techniky a ostatného zariadenia budú dohodnuté priamo s víťazmi na základe ich požiadaviek a možností učebne.

     Admin.

    • 4. október 2018: Modlitba sv. ruženca

    • Modlite sa ruženec každý deň počas celého mariánskeho mesiaca október, aby ste sa ako Boží ľud zjednotili v spoločenstve a v kajúcnosti a vyprosovali od Matky Božej a sv. Michala archanjela ochranu pre Cirkev pred diablom, ktorý stále hľadá, ako by nás oddelil od Boha a vzájomne rozdelil. (pápež František)  

     Pozývame Vás k tejto modlitbe každý deň počas veľkej prestávky v kaplnke našej školy.

     Admin.

    • 4. október 2018: Energetika nás baví

    • Žiaci 8. ročníka sa zúčastnili edukačného procesu zážitkovou formou pod názvom: "Energetika nás baví". Žiaci a pani učiteľky Spojenej školy v Nižnej si pre nich pripravili zaujímavý program rozdelený do troch častí, kde sa mohli dozvedieť viac o alternatívnych zdrojoch energie, o možnostiach ich využitia a  o uvedomelom využívaní a šetrení energie. Taktiež si mohli vyskúšať ako funguje solárna energia a modely jednotlivých druhov alternatívnych energií. Po skončení programu v škole sa žiaci zúčastnili exkurzie vo firme KOMTERM na výrobu tepelnej a elektrickej energie z biomasy.

     Admin.

    • 27. september 2018: Informácie výchovného poradcu

    • V časti VÝCHOVNÝ PORADCA si môžete pozrieť predbežný plán činnosti výchovného poradcu. Najbližšie našich deviatakov čaká BURZA POVOLANÍ, ktorá sa bude konať 9.10.2018.

     Admin.

    • 12. jún 2018: ERASMUS+ - Mobilita na Malte

    • V polovici mája sme sa  my – šiesti žiaci projektu Erasmus+ a dve pani učiteľky – vybrali na Maltu. Bola to záverečná mobilita a preto sme si to poriadne užili. Maltskí učitelia nám spolu zo žiakmi pripravili nádherný týždeň plný zážitkov, kultúry a v neposlednom rade aj nových priateľov z Poľska, Bulharska, Talianska a samozrejme Malty. Počas týchto siedmich dní sme spolu navštívili hlavné mesto Malty Valletu, Sliemu, Mdinu-bývalé hlavné mesto, plavili sa trajektom na Gozo kde sme obdivovali nádhernú maltskú prírodu. Okrem toho sme spoznali aj Temples- archeologické nálezisko, Citadellu a mnoho iných a zaujímavých miest. Počúvali sme maltskú folklórnu hudbu a prechádzky zasvitu mesiaca pri mori, ale aj v meste boli nezabudnuteľné. Spolu s foodblogermi a fitness odborníkmi sme sa naučili zdravo stravovať, zašportovali a zatancovali sme si v maltskej škole no a v piatok sme mali za úlohu navariť jedlo podľa vlastného výberu. Bola to zábava a hlavne sme ochutnali tradičné jedlá iných národov. Na konci bol rybolov v mori, kde sa nám podarilo chytiť rybu. A potom prišiel koniec nášho dobrodružstva, ktorý sa nezaobišiel bez sĺz ale s novými priateľmi sme ostali aj naďalej v kontakte. A aj keď je Malta maličká, má úžasných obyvateľov a zaujímavé miesta z ktorých si odnášame len pozitívne spomienky, Verím, že aspoň prostredníctvom fotiek a videa aj Vy budete s nami zdieľať toto dobrodružstvo.

     Klára Kormaňáková, žiačka 7.A

      

    • 4. jún 2018: Erasmus+  HEARTH

    • Projekt medzi šiestimi školami z piatich štátov sa blíži ku koncu. Veríme však, že nadštandardná spolupráca bude pokračovať aj naďalej. Reportáže o zážitkoch a nadobudnutých vedomostiach aj počas poslednej mobility na Malte nám ešte len žiaci tvoria a budú zverejnené v najbližších dňoch na našej stránke školy. 

     Jednou z úloh bolo aj vytvorenie tradičného a zdravého menu, na základe ktorého vznikla eKniha- súbor receptov. Možno Vás niektorý z nich osloví a dostane Vás aspoň na chvíľu do inej kultúry.

     eKnihu si môžete pozrieť na tejto adrese: http://online.fliphtml5.com/mugu/hylv/ 

     PaedDr. Kormaňáková

    • 23. máj 2018: Vystúpenie v Charitnom dome sv. Františka z Assisi v Trstenej

    • Dnes naši žiaci navštevujúci ŠKD spolu s pani vychovávateľkami navštívili Charitný dom sv. Františka z Assisi v Trstenej. V krátkom programe žiaci predviedli svoje spevácke schopnosti, zahrali scénku o troch grošoch a na záver zatancovali spoločenské ale aj moderné tance . Pred odchodom obdarovali obyvateľov domu malou pozornosťou od žiakov z rannej družiny.

     PaedDr. Katarína Masláková

  • Kontakty

   • Základná škola Štefana Šmálika
   • zssmalika@gmail.com
   • Kancelária školy 043/5322330 Mobil 0911 918072 Školská jedáleň 043/5322059
   • Školská 166, 02744, Tvrdošín
   • 17060010
 • Fotogaléria

  • Erasmus+ - Mobilita v Portugalsku
  • Láska víťazí
  • Šikovníci v akcii - Vločky
  • Domáce zvieratka v zime
  • Svetový deň chorých
  • Lyžiarsky výcvik
  • Šikovníci v akcii
  • Malý kuchárik
  • Život v našej "družinke"
  • Víločka nitôčka
  • Tvorivá dielnička 5.A
  • Vianočné očakávanie