• 19. máj 2019: Erasmus+ - mobilita vo Varšave

    • V dňoch od 12.05.2019 do 16.05.2019 sme sa pani učiteľka Dagmar Kormaňáková a pani učiteľka Strnádelová vybrali so žiakmi: Timotej Ilko, Mário Habo, Andrej Vajduliak, Peter Vajduľák, Klára Kormaňáková, Zuzana Kacková, Barbora Macáková, Vanesa Mrzenová, vybrali po stopách dávnych legiend - do Varšavy. Hoci počasie bolo skôr aprílové, nás to neodradilo a tešili sme sa na stretnutia s novými kamarátmi a ich legendami. Po dlhej ceste sme si oddýchli a v pondelok ráno sme sa zoznámili so žiakmi, ktorí pricestovali z Rumunska, Portugalska, Turecka,a s domorodými Poliakmi. Žiaci boli rozdelení do skupín a spoločne začali spoznávať legendy jednotlivých krajín. Cieľom práce bolo dokončenie príbehov podľa vlastnej fantázie a následná dramatizácia danej legendy. Vzájomná kooperácia bola veľmi dobrá a naši žiaci v anglickom jazyku pripravovali svoje výstupy. 

     V utorok sme spoločne navštívili staré mesto - Varšavu. Videli sme výmenu stráží pri Prezidentskom paláci, prešli sme námestím i úzkymi uličkami, vyviezli sme sa v Paláci kultúry na 30. poschodie, odkiaľ sme mali krásny výhľad na Varšavu, navštívili sme kostol, v ktorom je uložené srdce hudobného veľmajstra Chopina.

     V stredu žiaci dokončovali svoje dramatizácie, kúpali sa v školskej plavárni, strieľali z lukov. V poobedňajších hodinách sme sa preniesli do minulosti a žiaci prezentovali svoje diela. Využili dramatické prvky, nechýbal ani hudobný sprievod Andrejka Vajduliaka.

     Naše poďakovanie patrí hlavne pani učiteľke Dagmar Kormaňákovej, ktorá to všetko zorganizovala. Žiaci aktívne pracovali na legendách a ich správanie bolo veľmi slušné.

     Vo štvrtok sme sa zdraví a plní zážitkov vrátili k svojim blízkym. 

     PaedDr. A. Strnádelová

    • 16. máj 2019: Matičný slávik

    • Včera... Matičný slávik...reprezentovali dievčence:

     1. kategória - Vaneska Šprláková, získala krásnu cenu poroty,
     2. kategória - 1.miesto Nikol Šprláková,
     3. kategória - 1.miesto Rebeka Romaňáková.

     Krásnym hlasom nás reprezentovala aj Ráchel Romaňáková. Všetký dievčatám ,,ĎAKUJEME" a za doprovod patrí  naše veľké poďakovanie aj p. Maďarovi.

     p. vychovávateĺka Vlastička Vestenická

    • Beseda so spisovateľkou

    • Vďaka študentke učiteľstva Bc. Adrianke Krúpovej, ktorá na našej škole v 4.A triede vykonávala súvislú pedagogickú prax, sme naviazali kontakt so spisovateľkou Toňou Revajovou.Veľmi ochotne odpovedala na pripravené otázky detí a s radosťou prijala naše pozvanie na besedu. Zúčastnili sa jej žiaci 3. a 4. ročníka. Pani spisovateľka na nej predstavila svoju tvorbu pre deti, za ktorú získala aj významné zahraničné ocenenia. Jej najnovšia kniha Rok Sivka Ohniváka je dejom zasadená do prostredia mesta Trvrdošín, pretože tu trávila prázdniny. Deti pani spisovateľku zasypali množstvom otázok. Na záver pani spisovateľka deťom venovala svoj autogram do kníh, ktoré si deti pred besedou objednali.Na záver sme pani spisovateľku odmenili veľkým potleskom a kyticou kvetov. Dúfame, že to nebola jej posledná návšteva na našej škole a niekedy nám opäť príde predstaviť svoje nové knihy.

     Mgr. I. Šoltésová

     Foto: A. Krúpová

    • 14. máj 2019: ... po stopách spisovateľov...

    • Dňa, 24.4.2019 sme sa so siedmakmi a ôsmakmi vybrali na jazykovedno-literárnu exkurziu po stopách oravských spisovateľov, P. O. Hviezdoslava a Martina Kukučína a tiež sme sa zúčastnili divadelnej hry „Anna Franková“ v Mestskom divadle v Žiline. 

     Najskôr sme si vďaka skvelému výkladu p. sprievodkyne v múzeu v Dolnom Kubíne pripomenuli život a tvorbu nášho významného oravského básnika, P. O. Hviezdoslava.

     V divadelnom predstavení „Anna Franková“  nám formou Anninho denníka bola zaujímavým spôsobom priblížená 2.sv.vojna prelínajúca sa s pocitmi a zapísanými zážitkami 13-ročnej Anny. Obdivuhodné herecké výkony i celá divadelná atmosféra nám ostávajú v pamäti. Prosto, krásny umelecký zážitok!

     Exkurziu sme zakončili návštevou útulného, čarokrásneho a históriou dýchajúceho rodného domu M. Kukučína v Jasenovej. Zaujatý výkladom, pomyselne unesení dobou, v ktorej M. Kukučín žil a tvoril sa i s odstupom dní radi vraciame v spomienkach.

     Mgr. Beáta Stasová

    • 13. máj 2019: Deň matiek

    • Mamičkám i babičkám a starým mamám ba i krstným mamám.. ku "Dňu matiek" sme s družinkármi pripravili pozdrav s láskou a trpezlivosťou tvorený. Veľkú radosť nám robí obdarovať vlastnou prácou... Mamičkin úsmev nám to oplatí!

     Mgr. Bibiána Kovaľáková

    • 12. máj 2019: Okresné kolo vo futbale

    • V piatok sa v Hladovke konalo okresné kolo vo futbale. Prezentovali nás naši chlapci zo šiesteho a siedmeho ročníka. Sútaže sa zúčastnili 4 školy : ZŠ nižná, ZŠ Vitanová, ZŠ Hladovka a My. Hralo sa 6 zápasov, 2x po 10 minút. Nad Vitanovou a Hladovkou sme vyhrali no jediný prehraty zápas rozhodol o našom druhom mieste. Chlapci boli perfektne zohrati a bojovali statočne. Veľká gratulacka.

     Mgr. Simona Klimentová

    • 9. máj 2019: Šútovský vodopád

    • Šútovský vodopád

     Vôbec nevadilo, že sme mali ešte veľkonočné prázdniny. My, 37-mi milovníci prírody, vo veku od 5-15r, sme sa v utorok, hneď po veľkonočnom pondelku, natešení a nedočkaví už o 5.45h ráno stretli na vlakovej stanici v Tvrdošíne a v dobrej nálade sme cestovali najskôr našou rýchlou oravskou strelou do Kraľovian, potom autobusom k Motorestu RIEKA, nuž a stadiaľ, hor sa, horským chodníčkom až nádhernému vodopádu. Cestou sme videli plno krás, ktoré Malá Fatra v sebe ukrýva, tak napr.: turistický chodník bohato ozdobovala fialová krásavica Prilbica tuhá, alebo ojedinele rastúci Horec, potešila a nádherne nám zapózovala nebojácna Salamandra škvrnitá, nuž a pravdepodobne sme našli aj vlčiu stopu... Fúúúha, ešteže iba stopu. Poniektorí vyskúšali ako vysoko vylezú, iní zas zistili ako nízko spadnú ☺ Veľa sme sa rozprávali, spievali sme si, zabávali i modlili sme sa spolu, nuž a v cieli sme s úžasom, tiež s rezňom a keksíkom v ruke obdivovali naozaj nááádhernýýý, 38m vysoký vodopád, ktorý je najvyšším vodopádom v Malej Fatre. Cestou spať sme mali veru o čom rozprávať, boli sme plní dojmov i nových pojmov ☺ Napokon, fotky vám prezradia viac, nakuknite! A viete čo? Nabudúce sa i vy pridajte!  Už teraz ste vítaní! ☺

    • 7. máj 2019: Posolstvo Veľkej noci

    • My, prváčikovia, sme opäť o niečo múdrejší.  Ježiš bol v púšti 40 dní a potom sa vrátil do Jeruzalema, veľkého mesta, v ktorom ho odsúdili a ukrižovali. Predtým však zhromaždil svojich apoštolov a slávil s nimi Poslednú večeru. Po nej sa odišiel modliť do Getsemanskej záhrady. Tam ho zajali, predviedli pred piláta, súdili ho a napokon ho uboleného ukrižovali na Golgote. Ale na Golgote to neskončilo!!! Pochovali ho a na tretí deň, keď šli k Jeho hrobu, predstavte si, nebolo ho tam! Kameň bol odvalený a hrob prázdny!!! A viete prečo??? Sme maličkí, ale už to aj my viemeeee: ON VSTAL ZMŔTVYCH!!! Juppiiii!!! Juchúúú!!! ALELUJAAAA!!!

     Mgr. Beáta Stasová

    • 28. apríla 2019: Zdravý životný štýl

    • Aj takáto vie byť naša Technika 🙂....**plná vedomostí i zručností a obohatená krativitou** .S témou ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL sme sa nemuseli vôbec pasovať..išlo nám to hravo... hodiny praktických činností su naše NAJ NAJ..a tu je dôkaz! Cieľ: vedieť pripraviť ovocný šalát - zvládnutý na 1*

     Mgr. Bibiana Kovaľáková

    • 24. apríl 2019: Vyhodnotenie čitateľskej súťaže Čítajko.

    • V mesiaci marec prebehla na našej škole čitateľská súťaž, určená žiakom 1. stupňa. Do súťaže sa zapojilo veľké množstvo čitateľov, z ktorých sú nasledovní víťazi:

     1.A  
     1. miesto: Filip Kakačka
     2. miesto: Andrej Burdel
     3. miesto: Sebastián Gašinec

     2.A  
     1. miesto: Sára Vnenčáková
     2. miesto: Ema Vrobelová
     3. miesto: Marek Kubas

     2.B  
     1. miesto: Boris Sirota
     2. miesto: Samuel Kralčák
     3. miesto: Matúš Betuštiak, Jonáš Kručay

     3.A  
     1. miesto: Marko Ferianc
     2. miesto: Marek Košarišťan

     3.B  
     1. miesto: Jakub Kormaňák
     2. miesto: Ester Ilková
     3. miesto: Liana Žuffová

     4.A  
     1. miesto: Sofia Sirotová
     2. miesto: Lenka Bakošová
     3. miesto: Juraj Kmeň, Miriam Habová, Matej Pindiak

     4.B  
     1. miesto: Martin Chorvát
     2. miesto: Sára Bendeková, Sabína Pleviaková
     3. miesto: Vanesa Jantošíková

     Víťazom blahoželáme a prajeme veľa nových čitateľských zážitkov.

     PaedDr. A. Strnádelová

    • 7. máj 2019: Gorazdovo výtvarné Námestovo

    • Táto výtvarná súťaž je zameraná na stvárnenie našich národných dejín. So žiakmi sme kreslili sv. Cyrila a Metoda, sestru Faustínu, Pribinu.

     Víťazmi školského kola a postupujúcimi prácami sú práce žiakov 5.B triedy: K. Kovaľákovej, a S. Medveckej.
     Blahoželáme a držíme palce.

     PaedDr. Alena Lenčuchová

    • 24. apríla 2019: Výroba tangramu

    • Žiaci šiesteho ročníka na hodine techniky vyrábali tangramy z plastu. Vedeli ste, že...?

     Tangram je logická hra. Hra pochádza z Číny, podľa legiend z čias ríše Tchang Táng. Do Európy ju priniesli obchodníci začiatkom 19. storočia. Základný tvar tangramu je štvorec. Tangram sa skladá zo siedmich samostatných kusov geometrických obrazcov. Pravidlá tangramovej skladačky sú jednoduché. Cieľom tangramu je zložiť všetkých sedem samostatných častí do obrázka – tvaru písmena, čísla, postavy, lode či zvieraťa...

     No a takto sa nám pri výrobe darilo:

     Mgr. Beáta Marasová

    • 28. apríla 2019: Mladý záchranár

    • Dňa 24. apríla sa v Krušetnici konalo okresné kolo v súťaži - Mladý záchranár. Našu školu reprezentovali: Nina Gadzmanová, Miriam Mačňáková, Peter Ladniak, Štefan Ondrík. 
     Naši žiaci obsadili krásne 3. miesto a postupujú na krajské kolo do Dolného Kubína - gratulujeme.

     Riaditeľ školy: Mgr. Dušan Šoltés

    • 24. apríl 2019: Šikovníci pracujú...

    • Foto: p. vychovávateľka Vlastička Vestenická

    • 24. apríl 2019: Apríl v ŠKD

    • Mgr. Bibiána Kovaľáková

    • 11. apríl 2019: Rozprávočka moja naj...

    • Vo výtvarnej súťaži "Rozprávočka moja naj..." nás v Prešove budú reprezentovať žiaci 2.,4., a 5. ročníka. Svojimi prácami sa v tomto pretechnizovanom svete vrátili do krásnych čias rozprávok, kráľov a princezien, do čias zlých drakov, víťazstva dobra nad zlom.

     K postupu im blahoželáme a v súťaži držíme palce.

     PaedDr. Alena Lenčuchová.

    • 8. apríl 2019: Škola v prírode

    • Naši tretiaci sú v škole v prírode. Aktuálne fotografie z dnešného dňa si môžete pozrieť vo fotoalbume školy.

     Admin.

    • 8. apríl 2019: Perinbaba - bábkové predstavenie v Žiline

    • Dňa 3.4.2019 sa naši prváci a druháci zúčastnili na bábkovom predstavení PERINBABA v Žiline. Na chvíľu sa nám zastavil čas a napriek prichádzajúcej jari sme ešte pocítili zimnú náladu. Žiaci sa ponorili do predvianočnej atmosféry. Krásne masky a výborný herecký výkon nás zaviedli do príbehu predstavujúceho lásku a pochopenie. Nestarnúca Perinbabka, bojovala so Zubatou starenou a spolu s Jakubom a Alžbetkou porazili všetko zlo.

     Ďakujeme za krásny umelecký zážitok.

     PaedDr. A. Strnádelová

    • 8. apríl 2019: Džemový piatok

    • Ešte je síce len jar a prvý džem začneme variť v júni, kedy dozrejú jahody, na hodine čítania prváci preberali tému džemu a jeho prípravy. Na prvouke sme sa učili, čo papajú zvieratká. Je dôležité aj to, čo papá človek. Všetko sme si porozprávali, prečítali a na záver tém sme ochutnali tradičné jedlo (chlieb, masielko a výborný malinový džem). Môžeme sa pochváliť, že nám veľmi chutilo o čom svedčia aj naše usmiate tváričky.

     PaedDr. A. Strnádelová

    • 8. apríl 2019: English week

    • Ako tradične, aj tento rok v dňoch 26.-29.03 2019 zavítal k nám native speaker Graham Last. Naši 8 máci už niekoľkýkrát pracovali na zdokonaľovaní svojich jazykových schopností rôznorodými aktivitami. Graham ešte príde ku 6 tákom 03.06.2019. Tešíme sa.

     PaedDr. Dagmar Kormaňáková

  • Kontakty

   • Základná škola Štefana Šmálika
   • zssmalika@gmail.com
   • Kancelária školy 043/5322330 Mobil 0911 918072 Školská jedáleň 043/5322059
   • Školská 166, 02744, Tvrdošín
   • 17060010
 • Fotogaléria

  • Erasmus+ - Mobilita v Portugalsku
  • Láska víťazí
  • Šikovníci v akcii - Vločky
  • Domáce zvieratka v zime
  • Svetový deň chorých
  • Lyžiarsky výcvik
  • Šikovníci v akcii
  • Malý kuchárik
  • Život v našej "družinke"
  • Víločka nitôčka
  • Tvorivá dielnička 5.A
  • Vianočné očakávanie